Quannum

Breaking News.
Date : May 21, 2024

The Winners Of the 2022 Asian Academy Creative Awards

The Winners Of the 2022 Asian Academy Creative Awards

With our nation sweeping up eight awards at the 2022 Asian Academy Creative Awards — it ranges from “Changi Airport: Battling The Pandemic” which won Best Branded Programme or Series to Mark Lee winning Best Comedy Performance for “It’s All Your Fault!” — here, the complete winners list across both nights.

Night 1:

Best Adaptation of an Existing Format — Malaysia
“Star Vs Food Malaysia”  by Creative Stew/Discovery/Astro

Best Animated Programme or Series (2D or 3D) — Japan
“Bubble” by Story Inc/WIT Studio/Netflix

Best Branded Programme or Series — Singapore
“Changi Airport: Battling The Pandemic” by The Walt Disney Company SEA, National Geographic

Best Children’s Programme (One-Off/Series) — Taiwan
“Hello, My Name Is Dong-Ping” by Hakka TV

Best Current Affairs Programme or Series — India
“Ganga River From The Skies” by National Geographic India

Best Direction (Non-Fiction) — Singapore
Ziqing/Eve – “Inside Maximum Security – Road To Freedom” by CNA, Mediacorp

Best Documentary Programme (One-Off) — Australia
“Osher Günsberg: A Matter Of Life And Death” by Lune Media/SBS Australia

Best Documentary Series — Singapore
“Open Secrets – The Untouchable Chaebols Of South Korea”  by Vice Media Asia Pacific

Best Editing — Singapore
Melanie Foo Campbell – “Supermodelme: Revolution” S6 by Refinery Media

Best Factual Presenter — India
Esha Paul – “Inside The Opioid Crisis Gripping This Himalayan State” by Vice Media Asia Pacific, Vice World News

Best Infotainment Programme — India
“My Daughter Joined A Cult” by Discovery Communications India

Best Lifestyle Programme — India
“Say Yes To The Dress India” by Discovery Communications India

Best Natural History or Wildlife Programme — Japan
“Iriomote – The Fabric Of Life” by NHK / Doclights Gmbh / NDR

Best News Programme — Singapore
“Newsday” by BBC World News

Best News or Current Affairs Presenter/Anchor — Singapore
Lin Xueling – “In Conversation, Australian Foreign Minister Penny Wong” by CNA, Mediacorp

Best Original Programme by a Streamer/OTT — Korea
“Yumi’s Cells” (S1 & S2) by Studio Dragon, MerryCow, Studio N

Best Preschool Programme — Australia
“Bluey” – Rain, Fairytale , by Ludo Production, BBC/ABC Kids

Best Promo or Trailer — Indonesia
Disney+ Hotstar Indonesia: “Together As One” by The Walt Disney Company SEA

Best Short Form Content — Malaysia
Disney+ Hotstar Malaysia: “Stories That Bring Us Together” by The Walt Disney Company SEA

Best Single News Story/Report — Australia
“Unfinished Symphony” by 7PM Company, The Project, Network 10

Best Sound — Singapore
“This Land Is Mine” by Weiyu Films, Mediacorp, Suite Sound

Best Voice Artist — Japan
Yukiko Fujimura – Nameraka by Bilingual Voice Japan

Night 2:

Best Actor in a Leading Role — Korea
Jung Hae-in – “D.P.”  by  Climax Studio, Netflix

Best Actor in a Supporting Role — Taiwan
Wu Kang-Ren – “Light The Night” by Bossdom by Netflix

Best Actress in a Leading Role — Philippines
Jodi Chrissie Sta. Maria – “The Broken Marriage Vow”  by ABS-CBN

Best Actress in a Supporting Role — Taiwan
Liou Yiin-Shang – “Still Me”  by Tzu Chi Culture And Communication Foundation

Best Cinematography — India
Shreya Dube – “Thar” by Anil Kapoor Film Company/Netflix

Best Comedy Performance — Singapore
Mark Lee – “It’s All Your Fault!” by Wawa Pictures/Ministry Of Communications & Information (Singapore)

Best Comedy Program —New Zealand
“Kid Sister” by Greenstone TV, TVNZ, NZ On Air

Best Direction (Fiction) — India
Basil Joseph – “Minnal Murali” by Weekend Blockbusters, Netflix

Best Drama Series — Korea
“Twenty Five Twenty One”  by Studio Dragon, Hwa&Dam Pictures, CJ ENM

Best Entertainment Host — Hong Kong SAR
Johnson Lee – “Family Feud” by Television Broadcasts Limited (TVB)

Best Feature Film — Japan
“Asakusa Kid” by  Nikkatsu & Django Film, Netflix

Best General Entertainment, Game or Quiz Program — Korea
“My Boyfriend Is Better” by CJ ENM

Best Music or Dance Program – Australia
“Eurovision – Australia Decides – Gold Coast 2022” by Blink TV Production, SBS Australia, and Tourism & Events Queensland

Best Non Scripted Entertainment — Australia
“Eurovision – Australia Decides – Gold Coast 2022”  by Blink TV Production, SBS Australia, and Tourism & Events Queensland

Best Screenplay — Korea
Noh Hee-Kyung – “Our Blues”  by Studio Dragon, GTIST, & CJ ENM

Best Single Drama/Telemovie/Anthology Episode — India
“Qatil Haseenaon Ke Naam” (“Ode to Femme Fatales”) by  Zee Zindagi, Zee5, & Zee Entertainment

Best Theme Song/Title Theme — Thailand
“Who Am I” By Bright, Win, Dew, Nani For F4 Thailand: Boys Over Flowers by GMMTV

Best Visual/Special FX in TV / Feature Films — Australia
“Elvis” , Method Studios, Warner Bros.

This article first appeared on Men’s Folio.

For more culture reads, click here.

The post The Winners Of the 2022 Asian Academy Creative Awards appeared first on LUXUO.

Leave a Reply